Obec Plaveč
dnes je 09. 12. (sobota), čas: 12:14, meniny má: Izabela

OZ FS Kalina

História súboru

Obec Plaveč patrí k obciam s bohatými kultúrnymi tradíciami. Už v 20-tich rokoch vznikajú prví divadelní ochotníci. V 60-tich rokoch zakladá učiteľka Mageranová tanečno-spevácky súbor Kalina, ktorý vychádzal z folklórnych tradícií obce a jej okolia. V roku 1972 viedla súbor učiteľka Balúnovú, ktorá v úspechoch súboru pokračovala aj naďalej a zakladá aj FS Plavčanka. Od r. 1900 súbory postupne zanikajú. V obci sa kroje strácali z pamäte ľudí.

V r. 2000 prichádza k obnoveniu zvykov krojových sprievodov na slávnostných bohoslužbách. Vlastnou iniciatívou žiak základnej školy, Dominik Lorek k príležitosti birmovania dáva dokopy mládež a ženy, ktoré mali za úlohu skrášliť sv.omšu a privítať otca biskupa v tradičnom plavečskom odeve. Táto noblesa trvá dodnes a to na sviatky ako Vianoce, Veľká noc, Božie telo, odpust, birmovka či iné významné slávnosti.

Súčasnosť súboru

V roku 2011 sa zrodila myšlienka aj obnovy súboru Kalina. Vedúcim súboru sa stáva Dominik Lorek, ktorý vyberá ľudí s ktorými sa stretáva už 10 rokov počas sprievodov a procesií. Vzniká partia 16-tich žien, ku ktorým sa postupne pričleňujú aj chlapi. Ich cieľom je zachovávať zvyky a tradície plavečského ľudu. 

Prvým vystúpením súboru je školský ples, kde sa súboristi predstavili so scénkou "Paračky." O pár dní neskôr sa tou istou scénkou predstavili aj na fašiangovom programe v Plavči. 

Prvou významnou udalosťou pre súbor bolo natáčanie  RTVS v rámci relácie Kapura (na snímke), ktorí sa konalo 16. júna 2012. Pásmo, ktoré bolo prezentované sa nazývalo "Nošeňe Džajstri." Súboristi priblížili svadobný zvyk nosenia výbavy mladej do domu mladého. V televíznom hlasovaní sa súbor umiestnil v prvom týždni na prvom mieste. 

Súbor Kalina začal úspešne vystupovať aj v susednej Poľskej republike. Svedčí tomu aj pozvanie generála Dr. Kazimierza Mazura do Krakowa. To sa konalo v sobotu 12.1.2013, ktoré súčasťou bolo aj prijatie členov súboru u kardinála, krakovského arcibiskupa Mons. Stanislava Dzivisza (na fotografii). Po skončení omše si všetci prítomní uctili relikviu krvi bl.Jána Pavla II. Potom nasledovalo osobné prijatie Kaliny. V kardinálskych komnatách sa jeho excelencii prihovoril vedúci súboru, Dominik Lorek. Plavečskými koledami a vinšom si získali všetkých prítomných. 

Súbor predstavil vianočné tradície aj vo vysielaní rádia Regina, štúdio Banská Bystrica, a to na sviatok sv. Štefana. Vedúci súboru predstavil zvyky späté s týmto dňom a na záver si poslucháči mohli vypočuť aj tradičné "jasličky."

V roku 2014 sa traja členovia súboru - Galina Guľášová, Štefan Mikulík a Mária Vrabľová Kalina predstavili na festivale vo Francúzsku. 

V roku 2014 vydal súbor svoje prvé CD s názvom "Ta naša dedzinka," ktoré nahrávalo 28 členov. Na "krste" sa stretli ako členovia súboru, tak aj pozvaní hostia a sponzori. 

Súbor pravidelne vystupuje pri rôznych príležitostiach, na plesoch, svadbách, obecných slávnostiach a iných spoločenských podujatiach doma aj v zahraničí. V prípade záujmu o naše vystúpenie nás neváhajte kontaktovať.

KONTAKTNÉ ÚDAJE:
Mgr. Dominik Lorek - vedúci súboru
tel. kontakt: 0917 554 577

 

Samospráva
Projekty
Obec
Občan
Povinné zverejňovanie
Organizácie obce
Farnosť
Fotogaléria
Plavečské noviny
Spravodajstvo
Dom kultúry - info a prenájom
Fitness rezervácie
Hrad Plaveč
VOĽBY
Pracovné ponuky
OBECNÝ SOCIÁLNY PODNIK - Paloča s. r. o
GDPR

Kalendár podujatí a zberu odpadov

Štatistika web sídla

Online: 1
Dnes: 317
Tento mesiac: 5967
Celkovo: 1399582
Aktuality a oznamy
Smútočné oznámenie
Smútočné oznámenie

vložené: 07.12.2023
NATURPACK

vložené: 03.12.2023
Oznámenie o štatistickom zisťovaní

vložené: 12.10.2023
Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v obci Plaveč za rok 2022

vložené: 21.02.2023